Temel liseler kapanıyor mu?

Dershanelerin özel okula dönüşmesiyle hayatımıza giren temel liseler 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonunda kapanacak.

 

Türkiye’de 11 bini aşkın lise var. Bir kısmı temel lise olan bu okullarda 5 milyon 849 bin öğrenci eğitim görüyor. Hürriyet gazetesinden Nuran Çakmakçı’nın haberine gore: Dershanelerin özel okula dönüşmesiyle yaşamımıza giren temel liseler ise 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonunda kapanacak. Temel liseler MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre kurulmuştu. İlk başta 1.225 temel lise açılmıştı ancak şu anda 986’sı eğitim faaliyetini sürdürüyor.

İlk dönüşüm süreci Türkiye’nin en başarılı okullarının nerede ise son sınıflarını boşaltan ve hâlâ iyi liselerden öğrenci alan bu okulların tabelaları 2019 eğitim öğretim döneminin sonunda kaldırılacak.

Bakanlık yetkilileri de “Süre uzatılması için yeniden kanun yapılması gerekiyor, asla izin vermeyeceğiz” diye açıklama yapıyor.

ÖĞRENCİLER NE OLACAK?

2019’da kapanacak bu okulların öğrencileri aynı koşullarla devam edecek.

Bakanlık yetkilileri, temel liselerin dönüşüm sırasındaki taahhütlerine uyacağını ve büyük kısmının Anadolu lisesi olacağını söylüyor.

Bundan dolayı öğrencilerin aynı koşullarla bu liselere devam edeceğini belirtiyorlar. Ücretleri öteki okullara bakılırsa düşük olan bu okulun öğrencileri yine aynı ücretle, dönüşen okula devam edebilecek.

ŞİŞİRME NOT VE DEVAMSIZLIK

Bu okulların bazılarıyla ilgili sektörde ciddi sıkıntılar var.

Bu sorunlar Bakanlığa kadar gitmiş olmalı ki, hem okulların not durumları hem de devamsızlıkları incelemeye alınmış.

Hakkında iddia olan 213 okul şu anda mercek altında.

Raporlar araştırmalara gore yavaş yavaş gelmeye başlamış.

Öğrenciyi “Gelmeseniz de olur” diyerek devamsızlığa teşvik eden, notları şişirenlere ceza teklifleri yolda.

bu ve buna benzer sebeplerden dolayı  temel liseler 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonunda kapanacak.

Dönüşen temel liselerin hepsi kıyafetlerinde de büyük bir değişime gidiyorlar. Markalarını ön plana çıkaracak öğrencilerinin her yerde ve her zaman büyük keyifle giyeceği Kolej Kıyafetleri tasarlatarak hem rakiplerinden 1 adım önce oluyorlar hemde öğrenci motivasyonunu arttırıyorlar.

Siz de eğitim hayatınıza yeni bir renk katmak ve gençlerin geleceklerini inşa ederken onların ruhlarına hitap etmek için okul formalarına yeni bir yön verebilirsiniz. Gelin okul formalarınızı yeniden tasarlayalım ve öğrencilerinizin okullarını daha da fazla sevmesine ve başarılarının artmasına yardımcı olalım!

 https://okultasarimi.com/iletisim