Özel Okul Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

[vc_row][vc_column][vc_column_text]2017 TEOG sonuçlarına göre hazırlık veya  9’uncu sınıflarına öğrenci alan özel okullar, kayıtlarını Yerleştirmeye belirtilen esaslara göre, 30 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında yapacak. Okullar, taban puanlarını ve öğrenci alım şekillerini web sitelerinde 14 Haziran itibariyle açıkladı.

Değerli Velilerimiz, tercih yapılacak okul hakkında mutlaka yeterli araştırmayı yapmalısınız. Bu konuda dikkat edilecek bazı önerilerimiz var.

Özel okullar, öğrenci kayıtlarını resmi/devlet  okullarından daha önce yapacak. Öğrenciler E-Okul sisteminde iki seçenek ile karşılaşacak.

1: ‘özel okula gitmek istiyorum, tercihte bulunmayacağım’

2: ‘tercih yapmak istiyorum’.

Öğrenciler, Haziran – Temmuz ayları arasında bir özel okula kayıt yapmışsa tercih ekranı açılmayacak. Tercihte bulunurlarsa da, 25 resmi okul seçme hakları var. Özel okul seçmek isterlerse, Milli eğitim bakanlığı öğrenciyi özel okul havuzuna alacak ve öğrencinin eylül ayına kadar herhangi bir özel okula kayıt yaptırması istenecek, kayıt yapılmazsa bu süreçte, otomatik olarak açık liseye yerleştirilecekler. Hiçbir devlet okuluna giremeyen öğrenciler de ağustosta açık liseye yerleşmiş olacak.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Transfer Süreci 15 Gün” border_width=”2″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Öğrenciler, ağustos ayında istedikleri resmi okullara yerleşemezse, diğer okullar için transfer isteyebilecek. Nakil tercih dönemi, ağustos’tan sonra 15 iş günü boyunca yapılacak. Anadolu veya fen lisesine gitme düşüncesi ile özel okullara başvurmayan ve istedikleri okula yerleşemeyen öğrenciler de, bu dönemde yerleştirildikleri okuldan nakillerini alıp kontenjanı ve puanı uyan özel okula kayıtlarını yaptırabilecek. Resmi okullara nakil için 3 okul hakları olacak.

Kararlıysanız ve çocuklarınızın puanları istedikleri okula yetiyorsa 30 Haziran- 13 Temmuz tarihleri arasında kesinlikle kayıt yaptırmanızı tavsiye ederiz  çünkü ağustos ayından sonra özel okullarda yer kalmayabilir.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1126″ img_size=”405×205″ alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”İyi Araştırma Yapın”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Tercih yapılacak okul hakkında mutlaka yeterli araştırma yapılmalı. Okulun başarısı, öğrenciye sunulacak akademik olanaklar, öğrencinin kişiliğini geliştirecek ortamın varlığı, öğretmen durumu vb. Bu gibi alanlar belirlenmeli.

Önemli olanın eğitim olduğunu bu nedenle ‘eğitimin’ öncelikli talepleriz içerisinde olması gerektiğini unutmayın. Tabii ki öğrencinin harcayacağı zaman, okula uyumu, ödenecek ücret, öğrenci ortaokul veya liseye gidecek ise önceki okulda elde ettiği başarının gideceği kurumdaki eğitim ortamı için yeterli olup olmadığı gibi hususlar dikkate alınmalı.

Özel okulların sunmuş olduğu ekstralar, İyi düzeyde yabancı dil öğretimi, iyi ve yeterli imkanlarla donatılmış fen laboratuvarları, spor ve sosyal tesislerin sağladığı çalışma alanları, öğrencilerin hizmetine verilen zengin kütüphaneler, gibi fark yaratan ortamlar öğrencilerin başarısını olumlu etkiliyor bunu tüm sınav sonuçlarında görebiliyoruz. Özel okullar, eğitim alanındaki her türlü gelişim ve değişimi yakından takip ediyor ve ülkemiz eğitim sisteminde uygulanabilecek olanları hızlı ve etkin bir şekilde hayata geçirebilme gücüne sahip.

Çağdaş, milli ve manevi değerleri yüksek, sorumluluk duygusu gelişmiş, girişimci, yapıcı ve yaratıcı kabiliyetlere ulaşmış ana dili dışında iki–üç dil bilen bir gençlik yetiştirilmesi, eğitim anlayışımızın en önemli hedefleri arasında. Bu konuda özel okulların öğrencilerimize büyük avantajlar sağladığına inanıyoruz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

2017-12-16T13:17:46+00:00