Okul kıyafetleri nasıl belirlenir?

Okul kıyafetleri nasıl belirlenir? ‘‘ sorusunun cevabı okullara göre değişmektedir.

Özel okullar okul kıyafetleri genelde yöneticilerin istekleri doğrultusunda okul logosu renkleri kurumsal yapısı dikkate alınarak belirlenir.

Devlet okullarında bu süreç özel okullara göre biraz daha meşakkatlidir.  Devlet okullarında bir öğrenci yeni başladığında aldığı kıyafeti okul bitene kadar giyebilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013 yılında yayınladığı yönetmeliğe göre okullar her yıl Mart ayında öğrencilerin giyeceği kıyafetleri okul yönetimi okul aile birliği ile belirlenir. Kıyafetler kurumun internet sitesinde ve okulun ilan panolarında askıya alınır. Okul kıyafetleri satan esnafa gelecek sene giyilecek kıyafetlerin duyurusu yapılmış olur ve eski kıyafetlerin üretilmemesi yeni kıyafetlerin üretilmesi söylenir. Esnaf sergideki kıyafetleri yeni sezonda satmak üzere üretir veya ürettirir.

Bazı özel okullarda ise yöneticilerin isteği üzerine yapılan okul kıyafeti tasarımları okulda öğrencilerle paylaşılır ve anket yapılır. En çok oy alan okul kıyafetleri belirlenir. Üretici firma ile anlaşma yapılır.