okul kıyafet fiyatları

Okul Kıyafetleri Fiyatları Ne Kadar?

Okul kıyafetleri fiyatları ne kadar?

Okula giden çocuğu olan anne-babalar için akla gelen ilk soru ”okul kıyafetleri ne kadar?” dır. Eğitim giderleri arasında kitap kırtasiyenin yanında okul kıyafetleri yer almaktadır. Her okulun kendine münhasır renk ve modelde okul kıyafetleri bulunmaktadır. Bu okul kıyafetlerinin fiyatları her yıl değişen ekonomik şartlar göz önüne alınarak artmaktadır ve veliler için zorunlu olan bu masraflar kimi zaman aile ekonomisini zorlamaktadır.

Okul kıyafetleri fiyatlarını etkileyen sebepler birden fazladır. Birincisi ve en önemlisi okul kıyafetleri fiyatlarının artması üretim maliyetleri ve hammadde fiyatlarının artmasından kaynaklanmaktadır. Diğer sebep ise satıcıların kar oranını yüksek tutmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Bu satıcılar özel okullarda kurumlar olmakla birlikte asıl para kazanma aracı olarak kıyafet yemek ve kırtasiye olarak gördüklerinden fiyatlar oldukça yükselebiliyor.

Okul Tasarımı, üretici bir firma olarak okul kıyafetleri fiyatlarını olabildiği kadar ekonomik tutmaya çalışıyoruz. Günümüzün ekonomik şartlarında velilerin alım gücünün düştüğünü dikkate alarak  okul kıyafetleri fiyatlarını makul seviyelerde tutmaya çalışıyoruz. En iyi ürünü en uygun fiyata vermeye çalışıyoruz.

2023 yılı için okullardaki ortalama okul kıyafetleri satış fiyatları aşağıdaki gibidir.

Kısa Kollu Tişört  250-350 TL

Polo Yaka Tişört 300-450 TL

Kapşonlu Sweatshirt 450-550 TL

Fermuarlı Ceket 550-650 TL

Eşofman Altı 400-500 TL

Eşofman Takımı 700-900 TL

Pantolon 550-650 TL

Bu fiyatlar 2023 yılı ortalama okul kıyafetleri fiyatlarıdır. Fiyatlar hammadde fiyatlarının artasıyla değişkenlik göstermektedir. Ayrıca fiyatları ürünlerin üzerindeki işlem sayısı ve modeli de değiştirmektedir.

okul kıyafetleri ne kadar

2023-09-01T09:33:07+03:00

Okul forması neden gerekli?

Okul forması neden gerekli?

Okul forması neden gerekli sorusuna verilebilecek cevapları 4 ana başlık altında toplamaya çalıştık.

1. Eşitlik

Söz konusu okulda forma giyilmesini savunmak olduğunda, en çok kullanılan kelimelerden bir tanesi eşitliktir. Bunun sebebi, okul formalarının çocukların aynı şekilde giyinmesine olanak sağlamasıdır. Bu şekilde, hiçbir çocuk modası geçmiş bir kıyafet giydiği için zorbalığa maruz kalmayacaktır. Bu seçenek günümüz koşullarında biraz daha esnetilebilmiştir. Okulların kurumsal kimliğini de dikkate alarak kıyafet seçenekleri artırılmıştır.

2. Aitlik hissi

Okulların forması neden gerekli sorularından bir tanesi de aitlik hissini artırmasıdır. Özellikle köklü tarihi geçmişi olan kurumlarda bir logo(amblem), kıyafet veya renk aracılığıyla bir  “kuruma” ait olmak, gurur, prestij ve büyük bir topluluğun parçası olmak anlamlarına gelir. Modayı takip eden ve öğrencilerin de severek giyebileceği ve aitlik duygusunu doyasıya hissettiği kıyafetler tasarlamaktan mutluluk duyuyoruz.

3. Pratik

Çocukları okul forması giyen ebeveynler için hayat çok daha pratik olabilir. Bunun sebebi, okul kıyafetlerini dolaptan çıkarıp kolayca giyebilmeleri ve her gün ne giydireceğim derdine son vermesidir. Ebeveynlerin zamandan ve paradan tasarruf etmeleri sağlar.

Ayrıca öğrenciler okul kıyafetlerini bir sonraki senede giyebilirler paradan tasarruf etmiş olurlar.

4. Disiplin

Okulda öğrencilerin dikkat dağınıklığının sebeplerinden biri de kıyafetleri olabilir. Okul kıyafetleri aynı olan öğrenciler kıyafet kıyaslaması yapmaz ve derse daha fazla ilgi gösterebilirler.

Ayrıca okul formaları sayesinde öğrencilerin okul dışından gelebilecek herhangi bir güvenlik problemi karşısında okul formaları sayesinde ayrılabilmektedir.

anadolu lisesi ve fen lisesi kiyafetleri

Okul formasının Dezavantajları

Okul forması neden gereklidir sorusunun cevaplarını doyurucu bulmayan veliler okul forması fiyatlarından ve öğrencisinin özgürlüğüne engel olmasından şikayetçidir.

1. Fiyatları

Okul forması satın almak, evdeki kıyafetleri giymekten çok daha maliyetli gibi gözükse de pek de öyle değildir. Okul kıyafetleri fiyatları direkt bizim gibi üreticiden alındığında çok maliyetli değildir. Bazı kurumlar üreticilerden aldığı fiyatların üstüne yüksek kar amacı güderek fiyat belirlemektedir. Ebeveynler doğal olarak bu durumdan rahatsız olmaktadır.

2. Özgürlüğe engel olması

Veliler okul formasının çocuğunun özgürlüğüne engel olduğunu düşünerek formanın zorunlu olduğu okullara göndermek istemiyor.

Biz bu dezavantajı okul formalarını daha renkli, rahat ve çeşitli yaparak öğrencilerin özgürlüğüne engel olmasına izin vermemeye özen gösteriyoruz.

3. Cinsiyetçilik

Bazı ebeveynler için, okul formalarının cinsiyetçi ve eski moda olduğunu belirtmekte de fayda vardır. Kızlara etek erkeklere pantolon giyme zorunluluğu koymak, gelişmiş bir toplum algısından çok uzakta kalmaktadır.

Artık bu cinsiyetçi kıyafet anlayışından da öğrencilerimizi kurtardık sayılır. Tüm ürünler erkek kız olarak değil unisex olarak üretilmektedir. Kızlar için etek yanında pantolonlar ve şort etekler de üretmekteyiz. Bu dezavantajı da avantaja çevirmeye çalışmaktayız.

2023-08-06T23:26:00+03:00